Unit Rate Reteach Relay

Submitted by sarah.sumsion on Fri, 10/18/2013 - 19:23
Attachment Size
image.jpg 4.2 MB
image.jpg 4.25 MB
image.jpg 4.27 MB
image.jpg 1.99 MB
image.jpg 3.76 MB
image.jpg 4.27 MB
A sixth grade reteach group today had an exciting relay game to fine tune their math skills of finding unit rate. Teams of 4 had to race across the playing field, grab a math question, such as "21 oz of Cheerios for $2.99", calculate the unit rate, then race back across the field to place their answer in the right sorting bucket. The students did great solving real-world math problems, had fun in the sun and showed good sportsmanship.
Attributions
By Sarah Sumsion